Yhteystiedot

MEP Sari Essayah
60, Rue Wiertz
B-1047 Bruxelles
sari.essayah@
europarl.europa.eu
sari.essayah@kd.fi

Puh. +32 (0)2 28 45178
GSM +32 (0)499 721 064
+358 (0)400 252 999
Fax +32 (0)2 28 49178

Avustajat Brysselissä:

Merja Eräpolku
merja.erapolku@
europarl.europa.eu
merja.erapolku@kd.fi
Puh. +32 (0)2 28 47178
GSM +32 (0)499 721 108
kalenteriasiat, haastattelupyynnöt

Esa Erävalo
esa.eravalo@
europarl.europa.eu
Puh. +32 (0)2 28 37178
GSM +32 (0)499 721 080

Avustaja Helsingissä:

Leena Anto
Puh. +358 (0)9 432 3260
GSM 044 264 6492
leena.anto@kd.fi

Kieliversiolinkit

In English På svenska Francais auf Deutch

Kalenteri

Maanantai  6.2.2012 - 9.2.2012
Ryhmäkokousviikko Brysselissä

Perjantai  10.2.2012 10:00
Meppikahvit Turussa

Perjantai  10.2.2012 18:00
Naistenilta Liedossa

Satunnainen kuva

Ulkosuhdehallinto sekaisin

Share |

Tiistai 27.10.2009 klo 16:34


Kekkonen oli aikoinaan sitä mieltä, että jos on pakko valita, kumpi - sisä- vai ulkopolitiikka – on rempallaan niin ”olkoon se sitten sisäpolitiikka”. Suomen suhteet ulkovaltoihin ovat onneksi hyvällä tolalla, vaikka niiden hallinnointi tuntuu olevan sekaisin kuin seinäkello. Afganistanin rauhanturvaajien kotouttamisjupakka on vain yksi esimerkki ulkosuhdehallinnon sisäisestä ristivedosta, johon hyistä viimaa tuo samanaikainen perustuslain uudistaminen, lue presidentinvaltaoikeuksien riisuminen. Ulkoministeriössä ei ole enää edes yritetty peitellä pysyvää skismaa kahden eri sukupolven miniestereiden välillä; virkamiesraukat yrittävät vain uumoilla, milloin kenenkin pillin mukaan mennään.

Suomalainen saivartelu siitä, johtaako ulkopolitiikkaa presidentti yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa vai päinvastoin on jälkijättöistä. Strasbourgin istuntoviikolla parlamentin enemmistö - pois lukien me antifederalistit - vaati, että tulevan EU:n ulkosuhdehallinnon tulisi olla osa komission rakennetta ja sen budjettia. Meillä haikaillaan pääministerijohtoiseen ulkopolitiikkaan ja neuvoston aseman vahvistamiseen, kun EU:ssa halutaan koko ulkopolitiikka jäsenmaiden ulottumattomiin eli komission näppeihin.


Kommentit

30.10.2009 21:00  Tuomo Hirvi

Kotimaassa asia on ihan kuten kerroit. Asian voi yksilöidä vieläkin selvemmin eli ministeriöt ovat aikojen saatossa virkamiesten osalta politisoituneet ja sitä tämä kissanhännän veto on myös. Eu:n osalta olen vähän surullinen, että valtaa ollaan siirtämässä kaikilta osin komissiolle. Ei ole meidän suomalaisten kannalta ihan parasta kehitystä ei.

4.11.2009 18:23  anniina

Kommenttini ei koske ylläolev. Sarin kirjoitusta, mutta kuvia katsellessani tuli mieleen, minkä ihmeen tähden naismepit käyttävät vain pitkiä housuja - kuin hiihtoretkelle menossa? Olisi paljon kauniimpaa, jos naiset näyttäytyisivät naisina eikä miehen kaltaisina 2-lahkeisina.
Itsekin aion opetella uudestaan hameen ja mekon käyttöä, kun se onneksi on tullut takaisin. - Housut mekon asemesta ovat tosi rumat. Entä jos miehet alkaisivat käyttää housujen asemesta hameita. Huhhuh !

8.11.2009 17:08  Matti Larinaho

Ei mikään ihme kun on sekaisin.
Eu:hun ollaan laittamassa sellaisia vakansseja
mikä on vaan mahdollista Itsenäiselle valtiolle.
Tarkoitan Lissabonin sopimuksen mukana tulevia Presidenttiä - ja Ulkoministeriä.
Nehän lakkauttaisi Eu:n kokonaan - ja synnyttäisi Euroopan yhdysvallat.
Eu:n johdolta on karannut mopo käsistä kuten sanotaan. Suomen on erottava Eu:sta - ja heti jos aiotaan pitää Itsenäisyys - ja jopa vahvistaa sitä.


Kommentoi kirjoitusta

Kommentti:*

Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini: